V Fren Ayarları Nasıl Yapılır?

Bisiklette mekanik disk fren, hidrolik fren ve az kullanılsa da hidrolik ve fren gibi bir çok alternatifler mevcut, balatalı fren sistemi kullanan şehir bisikletlerini de unutmamamız lazım.

Tüm bu fren sistemleri çıkmış olsa da hiçbiri henüz V frenin popülaritesine yetişebilmiş değildir.  V fren sistemi açık bir fren sistemi açık bir sistem olması sebebiyle bisiklet konusunda çokça tecrübeli olmayan kullanıcılar tarafından dahi ayar ve bakım yapılabilmektedir.  Bu sebeple özellikle turcular tarafından çok tercih edilen bir fren sistemidir.

V fren ayarlarındaki en önemli konulardan bir tanesi fren pabuçlarının ayarlanmasıdır. Fren pabuçları jant üzerindeki ilgili bölümlere tam olarak hizalanmalıdır. Bu pabuçlar lastiğe sürttüğü takdirde lastik yanaklarında kısa sürede deformeye sebep olacak ve lastikleriniz kullanılamaz hale gelecektir.  Aşağıda olduğu zamanda çok başarısız bir frenlemeye sahip olacaksınız. Jantlarınızın yan kısmındaki ilgili bölümlere ayarlanmış fren pabuçları başarılı frenleme için önemli hususlardan bir tanesidir.

Bunu yapmak için pabuçların üzerindeki alyan anahtarları açarak ilgili poziyona geldiğinde sıkıştırabilirsiniz. Bu işlem için genellikle 5 alyan kullanılmaktadır.

V frenli bisikletlerde karşılaşılan en büyük ayar problemlerinden bir tanesi de fren bacaklarının frenlemeden sonra eski yerlerini almama konusudur.

Bunun için fren bacaklarının iç kısmında iki adet yay bulunmaktadır. Bu yayların gerginliklerinin ayarlandığı her iki tarafta karşılıklı vidalar bulunmaktadır. Bu geri gelme headisesinin ayarlanması için ilgili vidayı sıkmalısınız, eğer yine de olmuyorsa karşı taraftaki vidayı gevşeterek sorunu çözebilirsiniz.Diğer önemli konu ise fren telinin gerginliğidir. Bu gerginlik çok gevşek ise ayarlamayı fren bacağı üzerindeki alyan anahtarı gevşeterek teli sıkılaştırmak suretiyle yapabilirsiniz. Buradan makul seviyeye getirilen telin ince ayarlaması ise fren kolu üzerindeki gerdirme vidası ile anahtar kullanmaksızın el ile ayarlanabilir. Bu iki vidada aşağıdaki görselde gösterilmektedir.

fren ayarları kabaca bu şekilde yapılmaktadır.

Ayrıca gelişmiş pabuç sistemleri ile frenlerinizi daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Başlangıç İçin Corelli Bisiklet

Nasıl bisikletle başlamalıyım sorusu bisiklet sporuna başlayacak bir çok bisikletçi tarafından sorulan bir sorudur.  Aslında burada esas olan bisikletin markasından ziyade hangi tür bisiklet ile başlanması gerektiğidir.

Biz firma olarak her konu da tercihimizi Corelli Bisikletten yana kullandığımız için başlangıç bisikleti konusunu da Corelli bisiklet markası içerisinde değerlendirerek bu soruya bir cevap arayacağız.

Bisiklet sporuna başlamadan önce, bisikletten beklentinin ne olduğunu anlamak lazım.

Bu anlamda bisikleti kullanacağınız parkur, kullanacağınız mesafe ve bütçeniz bu konunun üç önemli başlığıdır diyebiliriz.

Öncelikle tabi ki parkur oldukça önemli.  Genellikle yapılan hata şu oluyor; asfaltta da kullanılacak olsa dahi bisiklet tercih edilirken arazi tipi bisiklet tercih ediliyor.

Bu durumun öncelikli sebebi dağ bisikletlerinin görünüşünün oldukça cezbedici olmasıdır. Ama bir süre asfaltta kullanıldıktan sonra dağ bisikletlerinin bu cazibesi ikinci planda kalıyor ve asfaltta performansı artıracak farklı çözümler aranmaya başlanıyor.

Bunun için bizim öncelikli çözümümüz tur bisikletlerinin tercih edilmesi noktasındadır. Bununla birlikte tur bisikletleri dağ bisikletlerine göre daha hassas kullanılması gereken bisiklet modelleridir Bu bisikletlerle kaldırımda hoyratça inmek çukurlardan dikkatsiz geçmek gibi kullanımlar uygun değildir. Bu tip kullanımlarda bisikletler kısa süre içerisinde bakıma ihtiyaç duyabilirler. Dağ bisikletleri ise kalın tekerleri daha güçlü gövdeleri ve amortisörlü yapıları sayesinde bu tip kullanımlar için çok daha uygun bisiklet modelleridir.

Özetleyecek olur isek  başlangıç için öncelikli olarak tur bisikletini tercih etmeliyiz bu segmentte corelli bisiklet in pierre ve speedo serisi tercih önceliğinde değerlendirilebilir.  Fakat bu bisikletler dağ bisikletlerine göre daha nazik bisikletlerdir.

İkinci alternatif olarak dağ bisikletleri tercih edilebilir. Bu kategori de ise Corelli Bisikletin Jazz, Cyborg, Scopri ve Leone gibi serileri değerlendirilmelidir.  Bu bisikletler kaldırımdan inip çıkma gibi hareketlere uygun olup asfaltta tur bisikletlerinin performansını gösterememektedir.

Bisiklet ve Motosiklet Kıyaslaması

Bisiklet ve motosiklet kullanıcıları trafikte dikkate alınmayan bazen yabancı görülen kaskları gözlükleri ve maceracılıkları yüzünden zor kabul gören iki gurup diyebiliriz.

Bizde birbirine bir çok benzerliği olan bu iki grubu birbirleri ile kıyaslayalım istedik.

Başlangıç Maliyeti :

Bu iki spora da farklı maliyetlerle ve farklı segmentlerde başlangıç mümkün  ama biz iki spora da başlangıç maliyetini tura çıkabilecek standartlar itibari ile kıyaslayacağız.

Motosiklet için bu maliyeti hesap ederken Commuter tarzı kabul edilebilecek motorlar ile hesap edeceğiz tabi çin malı 2 sene binilip 3. sene çöp olacak motorlardan bahsetmiyoruz. Aynı şekilde de bisiklet için market bisikleti kabul edilecek ikinci sene kömürlükte yerini alacak bisiklet de ilgi alanımız değil.

Motosiklete başlangıç maliyeti sadece giriş seviyesi motor olarak 6.000 TL civarında diyebiliriz. Bisiklette ise bu ücretlere üst seviye bir bisiklet almak mümkün.

Giriş seviyesi elbise kask ve eldiven fiyatları ise birbirlerine oldukça yakın seyrediyor.

Kullanım Maliyeti :

Kullanım maliyeti olarak lastiklerin eskimesi ve çekiş sisteminin değiştirilmesi (zincir, dişliler vs.) gibi maliyetler ortak masraflar olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında tabi ki bisiklette  bir yakıt maliyeti söz konusu değil. Motosikletlerde silindir hacmine ve kullanım şekline göre farklı yakıt maliyetlerine sahipler.  Komuter  tarzu motorlar yakıt olarak oldukça iktisatlı modeller arabalara göre yakıtları yok hükmünde denilebilir. Ama söz konusu kıyaslama bisikletle yapıldığı zaman ise tabi ki bir maliyet farkı ortaya çıkıyor.

Zaman ve Hız :

Şehir içi ulaşım amaçlı kullandığınızı düşünürsek bisiklet ve motosiklet arasındaki ulaşım zamanı çok değişmeyecektir. Ama söz konusu kıyaslama şehirler arası mesafeler içerisinde olduğunda giriş seviyesi bir motosiklet dahi bisiklete kıyasla günlük çok daha uzun mesafeler alacaktır.

Bisiklet için günlük maksimum mesafeler kondisyonunuza bağlı olarak 200-300 km olarak ifade edilse de motosiklet için 600-700 km günlük normal mesafeler olarak kabul edilebilir.

Konfor :

Bisiklet ve motosiklet konfor açısından değerlendirildiğinde motosikletler normal olarak çok daha konforludur. Özellikle uzun mesafelerde motosikletlerinin titreşiminden rahatsız olan motosiklet sürücülerini bisiklet selesinin üzerinde aynı mesafeleri yapmaya davet ediyoruz 🙂

Sportif Karşılaştırma :

Öncelikle motosikletin spordan uzak tamamen bir zevk olduğunu söylemek doğru olmaz. Motosiklet kullanmakta belli kas gruplarını çalıştırmaktadır. Hatta arazi şartlarında motosiklet kullanmak oldukça yorucu bir iştir. Bu anlamda daha kontrollü motosiklet kullanmak için bir çok motosiklet sporcusunun ağırlık çalışması gibi bir takım egzersizler yaptıkları bilinmektedir.

Egzersiz anlamında bisiklet ile motosiklet kıyaslandığında ise bisikletin yanında motosiklet kullanmanın hiçbir sportif ağırlığının olmadığını belirtmeliyiz. Bisiklete binmek sanıldığının aksine sadece bacakları çalıştıran bir spor değil aynı zaman da izmometrik kasılma ile kolları boyunu göğüs kaskları dahi çalıştırmaktadır.

Bunun yanında pedal basarken karın kasları bel kasları da bisiklette çalışan kas gurupları arasındadır. Ama yine de bisiklet denince doktorların bile bisikletçi kası dedikleri quadriceps akla gelmektedir. Bu kas bisikletçilerde en çok çalışan kastır.

Bunun yanında bisiklet sporunda dayanıklılık(yorulmaya karşı direnç) gelişmekte dolayısıyla kardiyo vasküler sistem çalışmakta bu sayede istirahat nabzı da düşmektedir.  Örneğin ünlü bisikletçi  Lance Armstrong’un istirahat nabzı 32 olarak ifade edilmektedir. Normal insanlarda 70-80 olan bu nabzın 32 olması demek yorulmayı oldukça zorlaştırmaktadır.

 

 

Tur Bisikletlerinin Arazi Şartları Altında Kullanımı

Tur bisikletlerinin diğer isimleri hibrit yani melez bisikletlerdir. Bu bisikletler gerek kadro yapıları gerekse teker ebat ve kalınlıkları bakımından yol bisikletleri ile dağ bisikletleri yani mtb bisikletlerin arasında bir yapıya sahiptirler.

Sporcu Pazarı olarak bilindiği gibi Corelli Marka bisikletlerin satışını yapmaktayız. Bu sebeple Corelli Bisikletin tur serisi olan pierre serisini sizler için inceledik daha sonra bu inceleme ile ilgili videoları da gerek youtube kanalımız gerekse blog sayfamız üzerinden sizinle paylaşacağız.

Corelli Pierre serisi 700×35 ve 700×38 lastik ebatlarında 28 jant tur bisikletleridir. Bu bisikletler aluminyum materyalden imal edilmiş sağlam yapıda kadrolardır.

Ülkemizde bisiklet kültürü her geçen gün gelişmekle birlikte bu kültürün oluşması zaman almaktadır. Buna paralel olarak bisiklet yolları da yapılmaktadır. Fakat bisiklet yollarımız halen arzu edilen pürüzsüz yapıda değildir. Bu şartlar altında şehir içi kullanım için en uygun bisikletler bu açıdan da tur bisikletleridir.

Bizde pierre serisini gerek asfaltta, gerek kaldırımda ve bisiklet yolunda gerekse hafif arazide test ettik.

Özet olarak belirtmek gerekirse Corelli Pierre serisi bu parkurların tamamında bizden geçer not aldı. Tercihen toprak yol ve hafif arazide kullanılacak ise yada kullanacak kişi konfora önem veriyor ise amortisörlü modelleri tercih etmesinde fayda var.

Hafifliği önemseyen kullanıcılar ve düzgün asfaltta kullanacaklar ise sabit maşalı versiyonları tercih edebilirler.

Sonuç olarak Corelli Pierre serisinin alt versiyonları yeni başlayacak ve kısa mesafe bisikletle ulaşım sağlayacak kullanıcılar için üst versiyonları ise bisiklet ile uzun turlar yapacak kullanıcılar için uygun modellerdir.

Bu teşhis genel bir teşhis olmak ile birlikte Pierre serisinin en alt versiyonları bile uygun şartlarda bakımları yapılmak şartıyla uzun turlara çıkılabilecek bisiklet modelleridir. Stella serisi ise Pierre ile bire bir aynı olup sadece kadro yapısı bayan kadro kabul edilen açık kadro yapısına sahiptir.

Corelli bisikletler ile ilgili bilgi almak ve sipariş vermek için 0 332 666 00 00 – 0545 55 666 55 numaralardan bize ulaşabilirsiniz.

www.sporcupazari.com – bilgi@sporcupazari.com

Dağ Bisikletleri Asfalt Kullanımı için Uygun mu?

Dağ bisikletleri tasarımları itibariyle arazi sürüşleri için tasarlanmış bisiklet modelleridir. Bununla birlikte özellikle genç arkadaşlarımız imajı sebebiyle dağ bisiklerini başlangıç bisikleti olarak tercih etmekte ve şehir içi ve şehir dışı asfalt sürüşlerinde de bu bisikleti tercih etmektedirler.

Yol (yarış) bisikletlerinin arazide kullanılamayacağı ama mtb yani dağ bisikletlerinin asfaltta kullanılabileceği değerlendirildiğinde bu yaklaşım doğru kabul edilebilir.

Corelli Bisikletler Sporcu Pazarında

Eğer araziden kasıt patika yol ve toprak yol ise tur tarzı bisiklet tercih etmek doğru olacaktır. Corelli bisiklet markası için durumu değerlendirecek olur isek Pierre serisi bisikletler bu tip kullanımlar için biçilmiş kaftandır. Yada başlangıç seviyesi değil de biraz daha üst seviye bir tur bisikleti düşünülüyor ise yine Corelli bisikletin Speedo serisi bisikletleri bu anlamda değerlendirilebilecek ürünlerdir.

Eğer ki daha sert şartlar altında arazi sürüşleri gerçekleştirilecek ve aynı zamanda da asfaltta ulaşım ve spor amaçlı kullanılacak bir bisiklet arıyorsanız dağ bisikleti serisini tercih edebilirsiniz. Dağ bisikletlerinde ise rampa çıkmak ile ilgili problemi olmayan sporcular 29 Er dağ bisikletlerini tercih edebilirler böylece hem asfaltta hem arazide başarılı performans sağlarlar. Bunun yanında 29 er bisikletlerin Jant çemberleri 700c olduğundan 700×35 yada 700×40 gibi tur lastikleri de bu bisikletler de kullanabilecektir.

Bu anlamda Cyborg, Scopri ve Leone serileri değerlendirilebilecek Corelli Dağ bisikleti modelleridir.

Corelli Bisikletlerler ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için 0 332 666 00 00 – 0545 55 666 55 numaralı telefonlardan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz. bilgi@sporcupazari.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Corelli Jazz Serisi Dağ Bisikletleri

Corelli Bisiklet markası bilindiği gibi iki senedir  bisiklet sektöründe hizmet veren ve haklı bir çıkış sağlayan bisiklet markasıdır.

Corelli bisikletlerin en çok talep gören serilerinden bir tanesi de MTB yani dağ bisikleti kategorisindeki Jazz serisidir. Jazz serisi için Hobi ve başlangıç seviyesi dağ bisikleti şeklinde bir tanımlama yapmak doğru olacaktır.

Ürün Fiyat / Performans özellikleri ile dikkat çekmektedir. Bir çok marka da çelik kadrolu dağ bisikletleri alacağınız bütçe ile Corelli Jazz serisinden bir bisiklet sahibi olmanız mümkün olacaktır.

Corelli Jazz serisi ürünlerin  yetişkinler için 26 ve 27,5 Jant ürünleri olduğu gibi çocuklar için 24 jant ve 20 jant alternatifleri de mevcuttur.

Jazz Serisinin Jazz 1 ve Jazz 2 serileri mevcuttur. Bu seriler de kendi içerisinde Jant ebatlarına göre ayrılmaktadır. Seri numarasının sonuna gelen 0 ifadesi 26 jant, 1 ifadesi 27,5 jant ve 2 ifadesi ise 24 jantı ifade etmektedir. Sonu 3 ile ifade edilen modeller ise 20 jant bisikletlerdir.

Gerek Jazz 1 gerekse Jazz 2 serisinde Amortisörlü ön maşalar bulunmaktadır.  Bu ön çatalarda kilitleme özelliği bulunmamaktadır. Bu efsafta bisikletlerde olduğu gibi bu bisikletlerimizde de dilenirse daha sonra bir çok özellikte olduğu gibi maşa amortisör yapılarında da değişikliğe gitmek mümkün olacaktır.

Ağırlığı 15 kg civarında olan bu bisikletler Jant Çemberlerine kadar alüminyum alaşımdan imal edilmiştir. Yine Kadro ve jant çemberlerinin bir çok markada olduğu gibi Çin den ithal olmadığını Korel Elektroniğin Eskişehir de ki fabrikasında imal edildiğini söylemekte fayda görüyoruz.

Sanayi anlamında bir çok konuda dışa bir bağımlılığımız söz konusu olsa da bisiklet anlamdında Corelli markası sayesinde bu bağımlılığın minimuma ineceğini şimdi den görebiliyoruz.

Jazz serisi dağ bisikletleri ile ilgili daha önceden yayınlamış olduğumuz tanıtım videolarını da aşağıda sunuyoruz. Faydalı olması ümidiyle.

Bisikletlerle ilgili daha fazla bilgi alarak sipariş vermek için  0 332 666 00 00 ve 0545 55 666 55 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. www.sporcupazari.com adresimizden güncel fiyat ve ürünleri inceleyebilirsiniz.

 

Corelli Pierre 1.0 Bisikleti Kimler Tercih Etmeli

Corelli markasının en çok tercih edilen modellerinden bir tanesi de Corelli Pierre 1.0 modelidir. Bu model tur bisikleti kategorisinde değerlendirilebilecek giriş seviyesindeki bir bisiklet modelidir.

Corelli Pierre 1.0 Şehir Tur Bisikleti

Bu bisikletimiz hem uygun fiyatıyla hem de V Fren ve Sabit maşa sayesinde hafifliği sebebiyle kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Kadro açıları olarak diğer Pierre serisi bisikletlerle aynı olmakla birlikte üretim ve kaynak tekniği olarak da Pierre 2.0 ve Pierre 3.0 modelleri ile aynı şekilde üretilmektedir.

Bu bisikletimiz 13.530 gr (13 kg 530 gr) ağırlığı ile eşdeğer fiyattaki diğer bir çok bisiklete göre oldukça başarılı bir üründür.

Corelli Pierre 1.0 ı Kimler Satın Almalı ?

Bu bisikletimizi bisiklet sporuna yeni başlayacak olan kullanıcılar. Şehir içi ulaşım amaçlı bisiklet tercih eden sürücüler tercih edebilir.

Eğerki bisiklet kullanımınız yukarıda bahsedilenlerden daha üst seviyede olacak ise Pierre serisinin daha üst bisikletleri olan Pierre 2.0, Pierre 3.0, Pierre 4.0, Pierre 5.0, Pierre 6.0 ve Pierre 7.0 modellerini değerlendirebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında bisiklet konusundaki kararınız netleşmemiş ise bize ulaşarak bu konuda yardım talep edebilirsiniz.

Bu konuda size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağız.

Aynı zamanda bisiklet kullanıcısı olan uzman personelimiz sizi tatmin edecek bilgi ve açıklamayı size aktaracaktır. Bu sayede ihtiyacınızın ve bütçenizin tam karşılığı olan bisikletleri tercih edeceksiniz.

Bununla birlikte youtube kanalımızdaki videoları izleyerek bisiklet modelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://goo.gl/4G1tmU adresini ziyaret ederek youtube kanalındaki tüm bisiklet videolarımızı inceleyebilir. Kanalımıza abone olarak güncel videolardan haberdar olabilirsiniz.

Pierre 1.0 Hangi Parkurlarda Kullanılabilir ?

Pierre 1.0 hem asfalt parkurlarda hem de toprak zemin, fazla engebeli olmayan patika zeminlerde kullanılabilecek bir bisiklet modelidir. Bu bisikletimiz 3 lü aynakol ve dişli oranları sayesinde rampaları kolayca çıkabileceğiniz bir bisiklet modelidir.

Corelli Pierre 1.0 Bisikletle İlgili Detaylı Bilgi almak ve Sipariş vermek için https://goo.gl/Gmg9Lg adresini ziyaret edebilir.

0 332 666 00 00  ve 0 545 55 666 55 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Corelli Pierre 1.0 Tanıtım Videosu

Konya Bisiklet Satışı

Bilindiği üzere Sporcu Pazarı olarak satışlarımızı internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Toptan satışlar harici Konya ofisimizden herhangi bir satışımız söz konusu değildir.  Bununla birlikte 2016 yılından bu tarafa satışını yürüttüğümüz Corelli Bisikletleri Konya ofisimizden de satmaktayız.

Telefon :  0 332 666 00 00 – 0545 55 666 55

Corelli Bisiklet Fabrika Ziyareti

Corelli Bisiklet

Bilindiği üzere  Corelli bisikletler aluminyum kadrolu belli kalite üzerinden üretilen bisiklet modelleridir. Firma Türkiye de tek yerli Aluminyum kadro imalatçısı olup yurt dışı bir takım firmalarında Aluminyum kadro ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu anlamda bu konu da Avrupanın en büyük Aluminyum kadro fabrikası olarak da ifade edilmektedir.

Bisiklet anlamında kadrolarını kendi imal eden tek yerli aluminyum bisiklet imalatçısı olan Corelli, fiyat/performans anlamında da oldukça mantıklı alternatifler sunmaktadır.

Bu bisiklet alternatiflerinin büyük bir kısmını Konya ofisimizde görerek satıl alınabilecek durumdadır.

Corelli Bisikletleri görerek satın almak isteyen müşterilerimizi Konya ofisimize bekliyoruz.

Corelli Bisiklet Nasıl ?

Bugünler de telefonda en çok duyduğumuz sorulardan bir tanesi “corelli bisiklet nasıl” sorusu oldu.  Öncelikle Corelli bisiklet aluminyum kadro imal etmesi sebebiyle ülkemizde emsali olmayan bir markadır. Corelli markası ortaya çıkıncaya kadar bisiklet markası olmak Çin, Tayvan gibi ülkelerde kadrom ürettirip Türkiye de montaj yapmak anlamına geliyordu. Corelli bisiklet bu davranışın dışına çıkan ilk ve tek firma olma özelliğine haiz bir marka.

Bununla birlikte Corelli bisiklet Ar-ge ye ciddi bir yatırım yapmakta üretilen her kadro prototipi ciddi testlere tabi tutulmaktadır.

Corelli Pierre 5.0 Tur Bisikleti

Corelli bisikletlerin kadroları bisiklette en sık kullanılan alaşım olan 6061 kullanılarak imal edilmektedir. Bu alaşım hem hafif hem de dayanıklı bir alaşımdır.

Bunun yanında Corelli kendi geliştirdiği kaynak yöntemi ile bazı modellerde sıfır prüz ile kaynak yapmaktadır. Firmanın smoth olarak tabir ettiği bu kaynak alternatif markalarda çok pahalı bisikletlerde kullanılmaktadır.

Kadrolarda olduğu gibi jant çemberleri de Corelli bisiklette yerli imal edilmekte corelli fabrikasından çıkmaktadır.

Corelli Bisiklet Nasıl sorusunu cevaplamak adına bu bilgileri aktardıktan sonra şunu da belirtmekte fayda var ki bisikletler emsali modellerle ve emsali donanımlarla kıyaslanmalıdır.

Bisiklet satan aynı zamanda bisiklet dostu bir firma olarak Corelli Bisiklet Nasıl sorusuna cevaben şunu söyleyebiliriz. Corelli Bisiklet Türkiye de imal edilen bir fiyat performans ürünüdür.