Polar Boyunluk Hediye Kampanyası

Sporcu Pazarı kampanyalarına hız kesmeden devam ediyor. Öncelikle çanta kampanyamıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.  Bu hafta ki kampanyamız da 150 TL üzeri alışverişlerde polar boyunluk hediye kampanyasıdır.

Bu kampanyamız 22 Ocak 2018  tarihine kadar geçerli olup internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı, kapıda ödeme ve eft alışverişlerinde geçerlidir.

Kampanyalarımızı blog kısmımızdan ve sporcupazari.com ana sayfasından takip edebilirsiniz.

Ayrıca Sporcu Pazarı youtube kanalını takip ederek kampanya, çekiliş, sportif aktivitiler  ile ile ilgili videolarımızı izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/channel/UCf1GOxS-DNekaf81RwPjvCA

 

Hediye Çanta Kampanyası

Sporcu Pazarından Kredi Kartı, Kapıda Ödeme ya da eft yöntemleri üzerinden yapacağınız alışveirşinizde 12 Ocak 2018 tarihine kadar Spor Çanta hediye edilecektir. Kampanyamız çanta stoklarımız ile sınırlıdır.

Bu kampanya da telefon ile verilen yada gitti gidiyor, n11 gibi pazar yerleri üzerinden verilen siparişler hariç tutulacaktır.

Hayırlı alışverişler dileriz.

Konya Derbent Gezisi Toplam Mesafe 120 km – Bisiklet Vlog 2

Konya’nın Derbent İlçesi yüksek rakımı ve doğal güzellikleri ile bilinen bir ilçedir. Yolu rampa, iniş viraj gibi bisikletçilerin hoşlanacağı bir yapıya sahiptir.

Ağustos ayında gerçekleştirdiğimi bu turda biz oldukça keyif aldık sizinde beğeneceğinizi ümit ediyoruz.

Yol Bisikleti Nedir? Ne Demek?

Yol bisikleti nedir yada yol bisikleti ne demek ifadesi profesyonel bisikletçiliğe yada sportif anlamda bisiklete başlayan kullanıcıların en sık sorduğu sorulardan bir tanesidir.

Bunun sebebi halk dilinde bu bisikletlerin yarış bisikleti tabir edilmesidir. Oysa ki günümüzde farklı bisikletlerle farklı kategorilerde yarışlar düzenlenmektedir. Bu sebeple bu bisikletlere yol bisikleti demek yada yol yarışı bisikleti demek daha doğru olacaktır.

Peki yol bisikletlerini diğer bisikletlerden ayıran özellikler nelerdir? Yol bisikletleri dişli oranları, geometrisi ve teker kalınlıkları sebebi ile çok yüksek hızlara çıkabileceğiniz özel bisiklet modelleridir. Bu bisikletlerde konfor yada rampayı kolay çıkmak gibi özellikler aranmaz. Çünkü bu bisikletleri kullanan kullanıcılar rampa çıkmak vs gibi konuları aşmış artık sürat ve asfaltta uzun mesafe alma odaklı bisiklet kullanıcılarıdır.

Yol bisikletlerinde en önemli konulardan bir tanesi ise ağırlık konusudur. Seri üretim ile üretilen yol bisikletlerinin ağırlıkları 6kg dan başlamaktadır. 8-9 kg gibi bisikletler yaygın kullanılırken 10 kg üzerindeki yol bisikletleri ağır kabul edilmektedir.

Yol bisikletleri için Shimano, Sram ve Campagnolo marka vites takımları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çekiş sistemlerinin da ağırlıklıklar, vites sayıları, elektronik yada tel çekme yöntemi ile çalışması gibi özelliklerine göre farklı versiyonları mevcuttur.

Yol bisikletlerinde STI tabir edilen vites / fren kolları kullanılmakta aynı kollar üzerinden hem vites hem de fren kullanılabilmektedir.

Bu bisikletlerde genellikle pabuç fren kullanılmaktadır. Son zamanlarda ise yol bisikletlerinin de hidrolik frenli versiyonları üretilmektedir.

Yol bisikletlerini sürat ve mesafe odaklı kullanıcılara tavsiye ediyor. Keyifli sürüşler diliyoruz.

Sille Antik Kenti – Bisiklet Vlog 1

Konya Sille Gezisi 1. Vlog

25 Ağustos 2017 tarihinde paylaşmış olduğumuz bu bisiklet videomuzda Konya’nın önemli yerlerinden bir tanesi olan Hristiyanlık döneminden ve Selçuklu döneminden eserlerin yer aldığı Sille Antik kentini ziyarette bulunduk.

Videoya Aşağıdan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler dileriz.

 

Spor Yapmak İçin En İyi Mevsim

Kullanıcıların dikkatini çekmek için bu başlığı kullanmış olsak da spor yapmak için uygun zaman dilimi arayışı doğru değildir.

Doğru olan sporu devamlı ve istikrarlı olarak devam ettirmektedir. Eğer yarışma kaygınız yok ise farklı zaman dilimlerinde farklı sporlar icra edebilirsiniz. Ama kış, yaz yada herhangi bir bahane ile spor yapmaya topyekün ara vermek sağlıksız bir durumdur.

Kondisyon Nedir?

Hem vermiş olduğunuz boşluk sizin performans olarak geriye gitmenize sebep olur. Hem de vücudunuz bu durumdan olumsuz etkilenir.

Müsabık sporcular da dahi antrenmanın yoğunluğunu yada süresini azalttıkları bir dönem olsa da komple spora ara verdikleri bir dönem olmaz.

Yapılan yanlış aslında sporun kilo vermek amacıyla yapılan bir aktivite olmasını düşünmek ile başlıyor.  Durum böyle olunca insanlar sadece görünüş kaygısı güderek yaz aylarına doğru spora başlıyor kilo fazlalıkları varsa onları atıyor yada bunu hedefliyor ve yaz sonunda kış döneminde sporsuz zaman geçiriyorlar.

Oysaki ideal kilo konusu sürekli takip edilmesi gereken bir konu olduğu gibi sporun amacı da ne kilo vermek ne de müsabakalara katılmaktadır. Sporun amacı ömür boyu sağlıklı hayat olmalıdır.

Bu sebeplerin tamamı göz önünde bulundurularak sporu sadece belli dönemlerde değil az da olsa sürekli yapmayı tavsiye ediyoruz.

Madde Bağımlılığı İle Mücadele Söyleşisine Katıldık

Sporcu Pazarı olarak bu ülkenin çocuklarının faydasına olacak her türlü faaliyetin içerisinde imkanlar dahilinde olmaya çalışıyoruz.  Bu kapsamda gençleri spora kazandırmak en büyük ideallerimizden bir tanesidir.

Madde Bağğımlığı İle Mücadele ve Spor

Bilindiği üzere Etwinning kapsamında bir çok okulumuzda faydalı alanlarda bir takım projeler gerçekleştiriliyor. Bu projelerden bir tanesi de Konya da uzun yıllardır eğitim alanında hizmet veren Türmak Okullarında gerçekleştirildi. Bu kapsamda bize de Madde Bağımlılığı, Teknoloji Bağımlılığı ve Spor alanlarında bir söyleşi yapma imkanı oluştu.

Söyleşimiz öğrenciler tarafından ilgi ile takip edilirken, teknoloji ile ilgili kısımlarda gençlerin yoğun olarak etkileşimde bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Seminerin sonunda teknoloji bağımlılığı ve madde bağımlılığı kıyaslanarak benzer durumlara sebep olup olmadığı konusunda değerlendirmelerde bulunduk.

Okul Müdürü İlhan YILMAZ  beyin plaket takdimi ile son bulan söyleşi sonrasında öğrenciler söyleşi sonrası da Koordinatörümüz Abdülhamit TOPÇU ya sorularını ileterek merak ettikleri konularda bilgi aldılar.

Pazartesi Sendromundan Spor İle Kurtulun

Pazartesi sendromu kavramı özellikle ofis çalışanları tarafından çok dillendirilen şikayetlerin başında gelmektedir.

Peki nedir bu pazartesi sendromuna etki eden faktörler.

Birçok yer de biyolojik saat kavramını duymuşsunuzdur.  Biyolojik saatimiz çok hassastır. Dolayısıyla uyku ve beslenme ile ilgili konularda biyolojik saatimize uygun hareket etmediğimizde olumsuz bir takım durumlarla karşılaşabiliriz.

Spor ile Gelen Mutluluk

Örneğin farklı saat diliminde bir ülkeye gittiğinizde ülkemizle arasındaki saat farkından dolayı ciddi uyum sorunu yaşarsınız.

Aslında biz hafta sonları farkında olmadan kendimize bunu yapıyoruz. Ertesi gün iş olmadığı düşüncesi ile Cuma ve Cumartesi akşamlarını uzatıyoruz.

Buna bağlı olarak da yeme içme, tuvalet alışkanlığı gibi tüm günümüz farklı geçiyor. Bunun akabinde pazar akşamı uyumakta zorluk çekiyoruz. Zor da olsa yatağımıza geçiyoruz fakat bu kez uyumak bizim için ciddi problem oluyor. Uyusak da derin uyku süremiz kısa oluyor (Akıllı bileklik kullananlar bunu iyi bilirler)

Bununla beraber de Pazartesi günleri bizim için kabusa dönüşüyor. Bu kabusun adını da pazartesi sendromu koyuyoruz.

Peki çözüm nedir?

Yukarıdaki yazıdan da anlaşılacağı gibi uyku ve beslenme düzenimizi bozmadığımız zaman pazartesi sendromu diye bir problem ile karşılaşmayacağız.  Peki hafta da 5-6 gün çalışan insanların bir gün de olsa fazla uyumaya hakkı yok mu?

Tabi ki var, formülümüz şu şekilde sabah hafta içi kalktığımız saatde kalkıyoruz.  Akabinde yürüyüş, hafif tempo koşu, bisiklet, yüzme gibi çok aşırı performans gerektirmeyen bir egzersiz yapıyoruz. Egzersizden sonra vücudumuz tekrar yoruluyor. Sıcak bir duştan sonra tekrar ve kaliteli bir uykuya hazırız. 1 saat kadar da öğle uykusu uyuduğumuzda hem daha derin bir dinlenme sağlamış hem de vücudumuzun dengesini bozmamış olacağız.

Bu formülü uyguladığınızda pazartesi sendromundan bahsetmiyor olacaksınız. Burada dikkat edilmesi gereken iki konu yaptığınız sporun çok şiddetli olmaması bunun sebebi de egzersizden sonra kalp ritminin normal seviyeye bir anda da dönmemesi. Kalp ritminiz yüksek olduğunda tekrar uyumakta zorluk çekersiniz. Bu sebeple egzersiz mutlaka düşük şiddet de olmalıdır.

İyi istirahatler.